Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 
domy drewniane

Domy drewniane i ogrzewanie

Pomimo iż budowa domów drewnianych znacząco różni się od tych z betonu komórkowego czy bloczków silikatowych to do dyspozycji w kwestii ogrzewania takiego domu mamy te same systemy do wyboru. To tyle w teorii, w praktyce warto mieć na uwadze, że drewno to kompletnie inny materiał budowlany i warto uwzględnić jego unikalne właściwości. Drewno samo w sobie dość szybko przyjmuje ciepło, ale i dość szybko je oddaje. W praktyce oznacza to, że drewniane domy bez izolacji bardzo szybko po zaprzestaniu ogrzewania (np. w związku z wyjazdem domowników) stają się mocno wystudzone.

Jaki więc wybrać system ogrzewania? Aktualne trendy sugerują wybór systemu zintegrowanego zarówno jeśli chodzi o domy murowane, jak i domy z drewna. Jest to system, dzięki któremu jednocześnie ogrzewane są pomieszczenia, jak i woda na cele użytkowe. W ramach systemu zintegrowanego musimy dostosować piec, a raczej paliwo do mediów dostępnych na działce. Można także pomyśleć o tym, aby klimatyzator mobilny dogrzewał określone pomieszczenia zimą i chłodził latem.

Kominek z płaszczem wodnym

Kominek z płaszczem wodnym to jedno z najtańszych rozwiązań. Drewno jest surowcem odnawialnym, jest łatwo dostępne i dość tanie. W obecnych czasach kominek przestał być jedynie elementem dekoracyjnym. Dzięki technologii płaszcza wodnego domy z bali zyskały dość efektywne źródło ogrzewania.

System solarny

System solarny może być opłacalnym rozwiązaniem, jeśli chodzi o domy drewniane, musi być jednak spełnionych kilka warunków. Optymalnie, aby dach był w ekspozycji południowej. Jego powierzchnia musi być na tyle duża, aby pomieścić wystarczającą ilość kolektorów. Z tej racji zaleca się montaż systemów solarnych dla domów o średniej i dużej powierzchni. Z dofinansowaniem z gminy i przy odrobinie szczęścia w postaci słonecznego lata, taka inwestycja zwraca się już po kilku latach.

Ogrzewanie podłogowe

Coraz bardziej popularne staje się także ogrzewanie podłogowe. Na jego temat krąży wiele mitów obalanych jednak przez coraz większą rzeszę zadowolonych użytkowników. Domy z bala mają duży atut przemawiający za zastosowaniem tej technologii. W domach szkieletowych wylewka jest betonowa co zwiększa kumulację ciepła przy zastosowaniu ogrzewania podłogowego.