Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
filtrowanie deszczówki

Racjonalne gospodarowanie wodą

Świadome wykorzystanie wody stanowi jedno z wyzwań bezpiecznego świata. Dzieje się to w obliczu postępujących zmian klimatycznych oraz oszczędnością zasobów naturalnych. Zbieranie deszczówki jest proekologiczne. Jednocześnie może też przynieść wymierne korzyści dla domowego budżetu. Warto jedynie zadbać o odpowiednie filtrowanie deszczówki. Po to, aby móc jej używać do wielu celów.

Dlaczego zbieranie deszczówki jest istotne?

Zasoby wody pitnej są ograniczone. Natomiast ich nadmierne wykorzystanie prowadzi do problemów środowiskowych i ekonomicznych. Konieczne jest zbieranie deszczówki, bowiem pomaga zmniejszyć zapotrzebowanie na wodę z publicznych źródeł. To działanie szczególnie istotne w regionach doświadczających suszy. Takich natomiast pojawia się na świecie coraz więcej.

Zmiany klimatyczne prowadzą w coraz większym stopniu do katastrofalnych powodzi. Ulewne deszcze zagrażają wszystkim obszarom, w tym zurbanizowanym. Zabetonowane powierzchnie uniemożliwiają naturalne wsiąkanie wody do ziemi. Systemy kanalizacyjne nie są też w stanie przyjść ogromnych ilości wody w krótkim czasie. Zbierając deszczówkę można zmniejszyć ilość wody trafiającej do kanalizacji. Tym samym zmniejsza się ryzyko podtopień.

System oczyszczania wód opadowych pozwala na konkretne oszczędności. Używanie zebranej deszczówki do podlewania ogrodu czy mycia samochodów może znacząco zmniejszyć rachunki za wodę. Początkowe inwestycje w odpowiednie instalacje szybko się zwracają. Można także wykorzystać liczne dofinansowania, które obniżą koszty.

Skuteczne zbieranie i filtrowanie deszczówki

Najprostszym sposobem na zbieranie deszczówki jest instalacja zbiorników pod rynnami. Systemy te są stosunkowo tanie i łatwe w montażu. Mogą być także estetycznie wkomponowane w przestrzeń ogrodu. Najprostsze zbiorniki mają po prostu postać baczek. W sprzedaży są również różne wielkości i kształty. Zarówno domy drewniane, jak i murowane świetnie się z nimi skomponują. Samo zebranie wody, to dopiero początek. Konieczne jest także właściwe oczyszczanie wód opadowych. Prosty system zbierania deszczówki powinien posiadać filtry. Pomagają one oczyszczać wodę z zanieczyszczeń z dachu. Należy też zadbać o odpowiednie przechowywanie wody, aby uniknąć jej podgniwania.

W bardziej zaawansowanych systemach można znaleźć wiele różnych filtrów. Powszechne jest także zakopywanie zbiorników w ziemi. W ten sposób można zbierać większe ilości wody, niż w przypadku niewielkich beczek. W takich instalacjach konieczne są pompy pozwalające wydobyć wodę ze zbiornika.