Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
plastikowe wyroby

Tworzywa sztuczne na budowie

Tworzywa sztuczne, znane również jako polimery, odgrywają dużą rolę w branży budowlanej i branżach pokrewnych. Wyroby z tworzyw sztucznych często posiadają właściwości, które ciężko uzyskać przy innych materiałach. Mimo dużego nacisku na ochronę środowiska, wyroby plastikowe niezmiennie chętnie wybiera się przy budowie. Pewnym plusem tej sytuacji jest fakt, że wybrane elementy służą przez kilkadziesiąt lat bez konieczności wymiany. Są to na przykład uchwyty do przewodów elektrycznych. W związku z tym szkodzą środowisku mniej niż produkowane w milionach ton opakowania jednorazowe i inne produkty o krótkim cyklu wykorzystania.

Jakie wyroby z tworzyw sztucznych wykorzystuje się w budownictwie?

Stojąc przez wyzwaniem, jakim jest budowa domu, warto posiadać choćby ogólną wiedzę o tym, jakie elementy będą wykonane z tworzyw sztucznych. To pomaga podjąć decyzję i ewentualnie wybrać zamienniki tam, gdzie jest to możliwe i uzasadnione. W budownictwie wykorzystać można:

  • Rury i Instalacje - PVC czyli polichlorek winylu, to najczęściej wykorzystywane tworzywo sztuczne w systemach rurociągowych. Jest lekkie i niewrażliwe na korozję. Do montażu rur PVC nie jest konieczny specjalistyczny sprzęt. W porównaniu do tradycyjnych metali, PVC jest również bardziej długowieczny, a tym samym ekonomiczny.
  • Izolacje - Poliuretan, znany również jako pianka izolacyjna, jest doskonałym materiałem do izolacji termicznej i akustycznej. Dzięki swojej strukturze komórkowej zapewnia wysoką wydajność izolacyjną. Dzięki temu poprawia się energooszczędność izolowanej konstrukcji.
  • Okna i Drzwi – Jeśli chodzi o wyroby plastikowe produkcja okien i drzwi cieszy się niezmiennym zainteresowaniem odbiorców. Stolarka okienna i drzwiowa z PCV jest lekka, łatwa do utrzymania w czystości i odporna na warunki atmosferyczne. Jednocześnie bogata paleta kolorystyczna pozwala na idealne dopasowanie do konkretnych potrzeb.
  • Podłogi – Niegdyś popularne wykładziny, obecnie zastąpiły panele winylowe. Są one odporne na wilgoć i łatwe do czyszczenia. Dzięki temu, że dostępne w szerokim zakresie wzorów i kolorów, trafiają w gusta wielu odbiorców.
  • Drobne elementy – W budownictwie stosuje się także wiele niepozornych, ale niezbędnych części. Uchwyty do przewodów elektrycznych, maskownice, korki, mocowania, kołki, to tylko kilka przykładów elementów, bez których nie obędzie się żadna budowa.

Kontrowersje dotyczące plastiku

Mimo licznych zalet, wykorzystanie tworzyw sztucznych w budownictwie nie jest pozbawione kontrowersji. Główne obawy dotyczą wpływu tworzyw sztucznych na środowisko. Zwłaszcza podczas procesu ich produkcji i po zakończeniu ich żywotności. Pomimo tych wyzwań, branża budowlana i producenci tworzyw sztucznych ciągle pracują nad rozwojem bardziej zrównoważonych i ekologicznych alternatyw. Wyroby plastikowe mogą być obecnie poddawane skutecznemu recyklingowi, a ich produkcja staje się coraz mniej obciążająca dla środowiska.